بهشت سنگ های قیمتی افغانستان

سلام همراهان ما، درخدمت شما هستیم با بهشت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی افغانستان ؛ کشور افغانستان دارای معادن زیادی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است. لاجورد افغانستان بسیار محبوب و هیچ جا مثل آن پیدا نمی شود. کارگاه های زیادی در شهر کابل وجود دارد که مشغول تراش سنگ های هستند. کارگاه آنها معمولا در انباری های زیر فروشگاه ها است.

جرا افغانستان در زمینه گوهر سنگ پیشرفتی ندارد

همانطور که در بالا ذکر شد افغانستان بهشت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است ولی با وجود درگیری و جنگ آنها نمی توانند در این حوضه فعالیت جدی داشته باشند. گفته شده است سنگ های این کشور توسط خارجی ها به غارت می رود. تاجر های بزرگ به دلیل وجود جنگ وارد این کشور نمی شوند. معادن این کشور توسط آمریکایی ها تسخیر شده و حجم زیادی از این گوهر سنگ ها را خارج می کنند.

بهشت سنگ های قیمتی ارزش معادن افغانستان

گزارشاتی موجود است که ارزش معادن این کشور حدود ۳ تریلیون دلار است اگر از این معادن بطور صحیح برداشت شود می تواند زخم های این مردم را درمان کند. جذاب ترین سنگ افغانستان زمرد و لاجورد می‌باشد که ابعاد کوچکی دارد اما کیفیت بالایی دارد وقابل رقابت با زمرد های کلمبیا و زامبیاست.

از مهمترین معادن زمرد افغانستان در دره پنجشیر کوه های هندوکش ۱۰۰ کیلومتری شرق کابل میتوان نام برد که اولین بار یک روس آنرا در سال ۱۹۷۰ کشف کرد. این معادن در ارتفاع بالای ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ متری قرار دارد که دسترسی به آنها فقط با پای پیاده مقدور است. هزار نفر تقریبا در معادن افغانستان مشغولند که در اختیار بخش دولتی است ولی همچنان خرید و فروش آن بصورت قبیله‌ای و سنتی انجام می‌شود. به دلیل مشکلات داخلی و جنگ های منطقه‌ای امکان سرمایه گذاری در این بخش بسیار سخت می‌باشد اما به توجه به پتانسیل های نهفته و همجواری آن با ایران می تواند نوید بخش فرصت های مناسب اقتصادی باشد.

برخی از معادن افغانستان :

 • معدن شاه مقصود
 • معدن زمرد
 • معدن یاقوت جگدلک
 • معدن یاقوت نورستان
 • بیروچ و صوفه بیروچ( تورمالین )
 • و …

سلام، امیدوارم بتوانیم جایگاه خود را در بازار جهانی سنگ و جواهرات به دست بیاریم.

تماس باما

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مهران
  9:59 2020/01/30

  نمونه این سنگ ها ففط اوی افعانستان توی ایران نیست ؟؟؟