تراش سنگ نیمه قیمتی بسیار زیبا

سلام دوستان عزیز در خدمت شما هستیم با تراش سنگ نیمه قیمتی بسیار زیبا ؛ یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران ” تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی” نام دارد. سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به سنگ‌هایی از قبیل زمرد، آمیتیست، عقیق، فیروزه، یشم و… اطلاق می‌گردد. این سنگ‌ها که در ایران به وفور یافت می‌شود پس از تراش و نشاندن آن در رکابی از طلا یا نقره دارای ارزش افزوده زیادی خواهند بود. تراش آن ها با یک دستگاه تراش برقی انجام می‌گیرد.

مراحل تراش سنگ قیمتی

پس از دادن فرم مورد نظر به سنگ آن را پولیش (براق ) نموده و در زینت آلاتی از قبیل انگشتر، گردنبند، دستبند ، گوشواره و… جای می‌دهند. تحقیقاتی در مورد خواص درمانی سنگ‌ها نیز صورت گرفته که خود باعث رونق این هنر می‌گردد. سنگ‌ها به صورت خام ( به اصطلاح هنرمندان این رشته زنده) از معدن تهیه شده و پس از در نظرگرفتن الگو یا طرح پیش بینی شده تراش می‌خورد. تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و صادرات آن یکی از ارقام بالای صادرات غیر نفتی را شامل می‌شود.

تاریخ گوهر تراشی

گوهرتراشی واژه‌ای می‌باشد که برای تراش و پرداخت ( پولیش ) سنگ ارائه شده است. این هنر گذشته‌ای درخشان دارد و قدمت آن به دوران انسان اولیه بازمی‌گردد؛ یعنی زمانی که برای ایجاد ابزار و سلاح از سنگ، هنر گوهرتراشی بکار برده می‌شد. با وجود آنکه گوهرتراشی در آن زمان عامل مهمی در کمک به انسان‌های اولیه برای شکار و زندگی بود، شواهد تاریخی نشان می‌دهد که سنگ ها برای ایجاد زیورآلات شخصی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. بدون در نظر گرفتن علت تراش و کنده کاری( کاروینگ ) سنگ ، این کار به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره و فرهنگ تلقی می‌شد و همچنان نیز به همین صورت باقی مانده است.

در دهه‌ی ۱۹۵۰، گوهرتراشی تبدیل به یک محبوب قدیمی در ایالات متحده شد. علاقه رو به رشدی در مردم برای تراش و پولیش سنگ‌های قیمتی خودشان، وجود داشت. سپس این سنگ‌های تراش و پولیش خورده روی قطعاتی از جواهرات آماده، سوار می‌شدند و یا دور تا دور خانه شان به نمایش در می‌آمد. این موضوع به معرفی کلوپ های گوهرتراشی منجر شد. زمان گذشت و محبوبیت کلوپ ها، حداقل در آمریکا، کم و کمتر شد. هنوز هم تعدادی از جلسات کلوپ های گوهرتراشی در استرالیا – که این سرگرمی در آنها همچنان مثل همیشه محبوب باقی مانده است- وجود دارد.

پست مرتبط : پولیش در لغت، به معنای جلا دادن و آراستن می‌باشد. اصطلاح سنگ‌های پولیش شده یا گوهرهای تامبل Tumbled Gemstone اغلب به قطعه سنگ‌های کوچک گرد شده و صیقلی گفته می‌شود. ماده اولیه فرآیند پولیش سنگ های قیمتی شامل خرده سنگ‌هایی است که ابعادی در حدود ۱ تا ۵ سانتی متر دارند و با گذر از مراحل سایش، صیقل دادن سنگ‌های قیمتی و جلا دادن سنگ به وسیله پودر پولیش پتانسیل خوبی جهت استفاده در تهیه زینت آلات و لوازم تزئینی پیدا می‌کنند. ادامه ویدیوی پولیش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با تامبلر

سلام، امیدوارم بتوانیم جایگاه خود را در بازار جهانی سنگ و جواهرات به دست بیاریم.

تماس باما

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *