بهسازی سنگ سیترین Citrine

سلام دوستان در خدمت شما هستیم بهسازی سنگ سیترین Citrine ؛ با این گوهر به دلایل مختلف تحت بهسازی قرار می‌گیرد. این گوهر استعداد زیادی در بهسازی دارد و به همین دلیل، روش‌های مختلفی را بر آن اعمال می‌کنند. اولین و معمول‌ترین روش تکنیک تقویت رنگ در سنگ سیترین است و این مساله به دلیل کثرت سیترین‌هایی صورت می‌گیرد که از معادن مختلف دنیا به دست می‌آیند اما قدرت رنگی کافی ندارند و به همین دلیل تحت بهسازی حرارتی قرار می‌گیرند تا رنگ آنها قوی تر شود.

پست مرتبط : مقاله‌ای درباره‌ی سنگ سیترین

بهبود رنگ سیترین با کمک بهسازی

بهبود رنگ سیترین با کمک بهسازی

اعمال حرارت های گوناگون در شرایط مختلف و دما های متفاوت باعث به دست آمدن نتایج جالب توجهی در این گوهر می‌شود. به عنوان مثال آمیتیست (کوارتز بنفش) را تحت بهسازی حرارتی قرار می‌دهند و رنگ بنفش آن به زرد تبدیل و به این شکل سنگ سیترین به دست می‌آورند.

حال اگر خود سیترین را حرارت دهند، رنگ آن زرد، به سبز تبدیل می‌شود که در این صورت کوارتز سبز (پرازولایت) به دست خواهد آمد. کوارتز لیمویی (لمون کوارتز) نیز از دیگر گوهرهایی است که با بهسازی حرارتی به این سنگ، قابل دستیابی است. کوارتز دودی در دمای ۳۰۰ الی ۴۰۰ به رنگ زرد تغییر می‌کند.

بهسازی سنگ سیترین در ایران

بهسازی سنگ سیترین در ایران

در بررسی هایی که بر روی سنگ سیترین های ایران انجام شده، این نتیجه بدست آمده که ایران به غیر از برخی موارد معدود و البته پراکنده (غیر متمرکز) که در آنها، سیترین های مرغوب (خوشرنگ و شفاف و درشت) قابل دستیابی هستند، در باقی موارد دارای انواعی می‌باشد که از نظر رنگ و شفافیت، کیفیت بالایی ندارند و معمولا رنگ آنها، یک‌دست و قوی نیست و به ندرت هم شفاف هستند.

بهسازی

به همین دلیل، بسیاری از آنها باید تحت بهسازی حرارتی و یا روغنی قرار گیرند تا استعداد اولیه و ثانویه آنها را در مورد تقویت و تبدیل رنگ کشف شود. در تحقیقاتی که انجام شده آمیتیست های همان مناطق را نیز تحت بهسازی حرارتی تبدیلی قرار داده شده تا میزان و زمینه تبدیل شدن رنگ آنها را به زرد، مورد تحلیل قرار گیرد. نتیجه آنکه بسیاری از سیترین های ایران، به این آزمایش ها واکنش مثبت نشان دادند اما زمینه ارتقا یا تغییر رنگ در آنها به مراتب بیشتر از افزایش شفافیت بود.

سلام، امیدوارم بتوانیم جایگاه خود را در بازار جهانی سنگ و جواهرات به دست بیاریم.

تماس باما

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. یزدان
    10:52 2020/01/30

    سلام فقط برای انگشتر میشه استفاده کرد؟

  2. مارال
    8:26 2019/12/02

    سلام، سنگ بسیار زیبایی است. خیلی جالب است که با حرارت سنگ آمیتیست تبدیل به سیترین میشه.